| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Grön |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
Jättedaggkåpa
Lättskött marktäckare och kantväxt som har grågröna, stora blad och rikligt med gulgröna blomklasar. Fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Grön |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|