| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Grön |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol |
| Vindkänslighet | Vindkänslig |
| CC-avstånd | 30 cm |
Fjällkåpa
Lättskött marktäckare och kantväxt som har gröna blad med silverkant och rikligt med gulgröna blomklasar.
| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Grön |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol |
| Vindkänslighet | Vindkänslig |
| CC-avstånd | 30 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|