| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 2-4 m |
| E-planta | Ja |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Kronform | Pelarformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |

Pelaridegran
Pelarformat träd som får ett smalt och tydligt upprätt växtsätt. Har ett mycket tätt utseende med mörkt gröna, vackra barr. Används främst som solitär eller i grupp i bostadsgårdar. Växer långsamt men håller sin fina form både som ung och gammal. Får sparsamt med bär. Generellt sett anspråkslös när de gäller ståndort.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 2-4 m |
| E-planta | Ja |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Kronform | Pelarformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Storlek | 40 – 50 cm, 50 – 60 cm, 60 – 70 cm |
|---|