| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 6-8 m |
| Slutlig höjd | 4-6 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 2 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Kronform | Bred |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
Idegran
Inhemsk art som finns i de södra delarna av Sverige. Får mörkgröna, mjuka barr som är något platta och får sparsamt med bär under hösten som är giftiga. Används främst som solitär eller som formklippt häck i trädgårds- eller parkmiljöer. Bör användas främst i södra delen av Sverige eller i mycket skyddade och varma lägen.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 6-8 m |
| Slutlig höjd | 4-6 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 2 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Kronform | Bred |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Storlek | 30 – 40 cm, 40 – 50 cm, 50 – 60 cm, 60 – 80 cm, 80 – 100 cm, 80 – 100 cm, ompl, kl |
|---|