| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A* |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |
Glansanemon
Vita stjärnformade blommor med purpurfärgad baksida och mörkgrönt bladverk. Påminner något om en stor vitsippa. Fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | A* |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|